SK Mladé

Historie

SK Mladé
Rok založení: 1929
Rok obnovení činnosti: 1969
Klubové barvy: červená a černá

V současnosti jeden z nejsilněší zástupců okresního přeboru a tým pohybující se na prahu krajských soutěží, má více než bohatou historii, která byla po léta tvořena těmi nejoddanějšími hráči a členy oddílu červeno-černých barev. Právě soudržnost a mládské srdce dává po léta a dodnes bez výjimky tvář celému oddílu.

Fotbalová historie se v Mladém zapsala prvními písmeny už v roce 1929, od kdy se datuje vznik klubu. Bohužel po okupaci roku 1939 byla činnost klubu násilně ukončena.

Bohumil Ortman Odmlka byla dlouhá, trvala celé tři desítky let. Ano, přesně 30 let se fotbal v Mladém nehrál a tak není divu, že hřiště za železniční tratí směrem z Mladého do centra Českých Budějovic zaniklo. V roce 1969 mladí nadšenci, v čele s Bohumilem Ortmanem (od roku 1969 až dodnes je organizačním pracovníkem klub) a Miloslavem Schusterem, pod hlavičkou místních hasičů založili fotbalový oddíl, který se přes podnikovou ligu a přátelská utkání už v roce 1970, ve šlépějích předválečného SK Mladé, přihlásil do IV. třídy Českobudějovicka. Tu hned první rok vyhrál a po dvou letech zvítězili i ve III. Třídě. V roce 1977 získali první ze svých tří titulů přeborníků okresu a postoupili do I. B třídy. Právě mezi I. B třídou a okresním přeborem A-tým SK Mladé pendloval. Byť několikrát útočil na postup do I. A třídy, zatím se to mládským fotbalistům nikdy nepodařilo. Největším a historickým úspěchem SK Mladé tak zůstává postup do finále krajské části Českého poháru z  roku 1987.

Od roku 1972 udržuje SK Mladé mezinárodní styky s kluby v Rakousku a Německu, v Mladém se v přípravě s místním SK představilo i národní mužstvo Kuby do 18 let.

První roky po obnovení činnosti fotbalisté SK Mladé svá utkání hráli v Nových Hodějovicích a v Roudném, v roce 1976 ale dokončili výstavbu vlastního hřiště. V současné době vyrostl v Mladém jeden z nejhezčích fotbalových stánků v okrese České Budějovice. Pod hrací plochou, pokrytou slidním travnatým povrchem, je zabudováno automatické zavlažování, díky němuž má trávník patřičnou kvalitu. K dispozici je nové sociální zázení se šesti šatnami, klubovna, kurty na nohejbal a tenis, hřiště na beach volejbal a nafukovací hala.

V současné době v soutěžích KFS a OFS hrají muži A a B, dorostenci, žáci, starší a mladší přípravka, dlouhodobou Precisligu 35 hrají staří páni a navíc funguje i předpřípravka.

Největší úspěchy:

Tři tituly přeborníků okrese, třikrát 2. místo v I. B třídě, finalista krajské části Českého poháru.


Ladislav Novák Nejznámější hráči:

Nejvýraznější postavou historie SK Mladé nemůže být nikdo jiný než Ing.Ladislav Novák, který pevně drží žezlo nejvíce vstřelených branek mezi hráči SKM. Není však významnou postavou pouze Mladého, ale i nejsilnějšího zástupce jihočeského kraje – budějovického Dynama, kde je dodnes nejlepším střelcem v I. národní lize a po zásluze patří do nejlepší jedenáctky století klubu. Do SKM přišel až ve svých 31 letech, přesto v Mladém ještě stihl nastřílet 560 gólů. Dále zde působili populární českobudějovičtí hokejisté František Čech a Norbert Král, bratři Milan a Zdeněk Čadkové (oba prošli v  Dynamu první národní ligou). Rekordmany v počtu odehraných západů za SK Mladé jsou Zdeněk Kolář, František Souček a Bohumil Ortman, kteří mají více než tisíc zápasů v mládském dresu. Přes dvě stovky gólů za SKM nastříleli vedle nepřekonatelného Nováka i Zdeněk Kolář, Attila Konrád, Josef Kalita, Karel Jůsko a František Souček.


Miloslav Schuster Nejznámější trenéři:

Jak mezi hráči, tak mezi trenéry se najde člověk, ikona, bez které by byl tým z předměstí Českých Budějovic takřka poloviční. Není jím nikdo jiný než Miloslav Schuster. Člověk, který učil kopat do balonu generace a generace hráčů a téměř každý, kdo dnes běhá po hřišti v Mladém prošel jeho fotbalovou školou. Za jeho práci a oddanost mu patří velký dík. Dalšími výraznými trenéry Mladého byli a jsou: Benedikt Matouš, Bohumil Ortman, Ladislav Novák, Karel Tondr a Jan Fried.

© 2016Všechna práva vyhrazena Jan Brůžek Pavel Schuster
Výsledky Lidovky | Fotbal u nás | Fotbalové branky